Saturday, August 10, 2024

TAS a restabilit dreptatea

La olimpiada de la Paris 2024, la finalele pe aparate la gimnastica artistică, mai precis la proba de la sol, au fost depuse contestații, dintre care una a fost admisă, iar cealaltă a fost respinsă. Eu nu sunt specialist să mă pronunț, dar de la București a fost declanșat mecanismul specific al reevaluării rezultatului de către TAS - Tribunal Arbitral du Sport și azi 10 august 2024, mai spre seară, TAS a decis că Ana Maria BĂRBOSU ocupă locul al III-lea și obține medalia de bronz cu 13,700, iar Sabrina MANECA VOINEA este clasată pe locul al IV-lea. Sportiva Jordan CHILES cu 13,666 ocupă locul al V-lea în clasament.
Aștept să văd ce spune antrenoarea Sabrinei MANECA VOINEA despre verdictul TAS și mai ales care va fi deciziile sportivei și, respectiv, a antrenoarei, în raport cu decizia TAS.
Eu sunt un nostalgic și am în minte vremurile în care gimnastele românce plecau de la olimpiade cu gâturile pe care atârnau nenumărate medalii de aur și imnul României se cânta, iar drapelul nostru flutura pe cele mai înalte poziții ale catargelor, iar acum trăiesc vremuri când se duc lupte prin tribunale pentru niște locuri oarecare, chiar dacă este vorba de cele mai bune opt sportive ale momentului, la aparate. Nu mai știu ce înseamnă a fi cel mai bun dacă te prăbușești de două ori  de pe aparat...