Saturday, September 26, 2020

Alexandru Ionuț JURGE, culturistul cu argint

Acum ceva timp i-am trimis lui Alexandru Ionuț JURGE un mesaj pe FACEBOOK unde suntem prieteni că sunt interesat de a scrie un articol despre el, văzându-i preocupările și mai ales evoluția. Răspunsul său a fost unul din care reieșea că ar trebui să mai aștept că pentru a scrie un articol trebuie un alt nivel.

Am urmărit evoluția lui Alexandru Ionuț JURGE la Campionatul  Național de Culturism de la Sibiu din 29 august 2020 unde a obținut locul 2 și medalia de argint de vicecampion la categoria classic bodybuilding seniori 175 cm.

La Campionatul Balkanic de Culturism din 4 septembrie 2020 de la Drobeta-Turnu Severin, Alexandru Ionuț JURGE a obținut medalia de bronz la categoria classic bodybuilding seniori 175 cm.

La concursul Pro Nutrition Grand Prix din 16 septembrie 2020 de la Dej, Alexandru Ionuț JURGE a obținut medalia de argint la categoria classic bodybuilding seniori 175 cm.

Acum se vede că intenția mea nu a fost una întâmplătoare, căci se vedea încă cu mulți ani în urmă că Alexandru Ionuț JURGE este un spoertiv serios, care are un obiectiv bine definit și care muncește din greu pentru a face sport de performanță, iar rezultatele, iată, au început să se vadă.

El este un culturist foarte tânăr și startul în marile competiții l-a luat cu brio, deci ne așteptăm ca în anii care vor veni să se prezinte în competiții la nivelul cel mai bun, căci are potențial să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului deși lupta va fi extrem de strânsă, căci în competiții la aceeași categorie se prezintă sportivi precum Ciprian SOLZARU, Cosmin IANCU, Dragoș ENUȚĂ, Răzvan MARCOCI, Cosmin STĂNCESCU, Vlăduț VĂCARU, Zoltan MIERE și muilți alții.

În zilele următoare aici se vor găsi fotografii cu culturistul Alexandru Ionuț JURGE în evoluția lui de la concursul de la Dej Pro Nutrition Grand Prix, unde a demonstrat reale calități de culturist înzestrat cu acea grație necesară prezentării pe muzica bine aleasă a exercițiului liber.